Dotychczas odszkodowanie z tego tytułu możliwe było najczęściej dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Obecnie takiego odszkodowania można domagać się także w trakcie zatrudnienia. I co najważniejsze – każde nieuzasadnione nierówne traktowanie będzie uznawane za dyskryminację.
Nowe przepisy rozszerzają ochronę przed zwolnieniem członków najbliższej rodziny (np. babcia, dziadek, ciotka lub wujek dziecka), którzy w zastępstwie matki korzystają z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Dotychczasowe przepisy tej kwestii tak dalece nie rozwiązywały. Obecnie – w takiej nietypowej sytuacji – umowę o pracę będzie można wypowiedzieć tylko w razie upadłości lub likwidacji firmy, albo jeśli zgodzi się na to związek zawodowy.
Nowelizacja Kodeksu pracy rozszerzyła też ochronę zatrudnionych na czas określony. Pracujący na takiej umowie, który zostanie bezprawnie zwolniony w okresie ochrony przedemerytalnej, będzie mógł domagać się albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania.
Kolejne zmiany dotyczą świadectw pracy. Pracownik może obecnie wystąpić z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 14 dni od jego otrzymania. W razie nieuwzględnienia wniosku jest 14 dni na wystąpienie w tej sprawie do sądu pracy.
Napisz komentarz
Komentarze