Takie spotkania odbywają się każdego roku w czasie poprzedzającym działania związane z nadejściem zimy. To istotne, by poznać szczegóły prac, jakie zostały dotychczas wykonane oraz przedyskutować zagrożenia, jakie mogą nadejść zimą.
Jak zapewniają przedstawiciele miejskich instytucji - infrastruktura jest gotowa. Zostały zrobione niezbędne przeglądy, naprawy, zabezpieczone jest paliwo do autobusów, piasek i sól do posypywania jezdni i chodników, a w schronisku dla zwierząt jest odpowiednia ilość karmy i wyściółki kojców.
- Nasz infrastruktura jest gotowa do pokrycia zapotrzebowania w ciepło - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie, Konrad Nowak. - Zakontraktowaliśmy 2/3 niezbędnego opału, reszta będzie domawiana na bieżąco.
Zima to tradycyjnie najtrudniejszy czas dla osób starszych, samotnych i bezdomnych. Lecz i oni nie znajdą się bez wsparcia.
- Pracownicy socjalni odwiedzają osoby będące pod ich opieką - mówi dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, Elżbieta Skaskiewicz. - Dostarczają potrzebującym m.in. gorące posiłki. Natomiast wraz ze strażnikami miejskimi odwiedzają koczowiska, gdzie przebywają bezdomni, którzy nie chcą skorzystać ze schroniska lub noclegowni.
Tymczasem jak przyznają strażacy, zima jest jednym z trudniejszych okresów ze względu na zatrucia tlenkiem węgla. Lecz - dodają jednocześnie - liczba takich przypadków z roku na rok maleje. I podkreślają, jak ważne są przeglądy instalacji.
- Spotykam się z przedstawicielami służb na bieżąco - podsumował prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. - Jednak takie rozmowy o przygotowaniu do zimy i zapewnieniu mieszkańcom naszego miasta bezpieczeństwa w tym czasie są niezwykle istotne. Wiem, że podołamy czekającym nas wyzwaniom.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo, ratownicy, przedstawiciele miejskich instytucji.
Napisz komentarz
Komentarze