Konserwatorzy sprawą dworca zajmują się po zaleceniach wydanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, zapowiadają, że prace nad nową decyzją w sprawie przyszłości obiektu są już na ukończeniu i liczą, że postępowanie zostanie zakończone do końca maja.
Wojewódzkie służby konserwatorskie sprawą zajmują się po raz trzeci. Ma to związek z inicjatywą lokalnych stowarzyszeń, które dworzec w Olsztynie chcą wpisać do rejestru zabytków, by go uchronić przed zburzeniem i gruntownie wyremontować, by spełniał standardy nowoczesnego obiektu służącego pasażerom kolei i komunikacji autobusowej. W pierwszym i drugim postępowaniu konserwatorzy uznali jednak, że budynek dworca – oprócz wiat i części wyposażenia wewnętrznego – nie stanowi wartości zabytkowej.
Przypomnijmy, że sprawa była tak wiele razy rozpatrywana, bo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – po skargach lokalnych aktywistów – nakazywało postępowania powtórzyć. Powodem były błędy formalne. Przedstawiciele WUOZ zwracają uwagę, że minister kultury nie zakwestionował merytorycznej strony ich decyzji, czyli nie kwestionował, że dworzec nie powinien być zabytkiem, co może sugerować, że trzecia decyzja będzie podobna i dworzec znów nie zostanie uznany za zabytek.
Budynek dworca głównego PKP/PKS lata świetności ma już dawno za sobą. Oddany do użytku w 1971 roku dworzec był pierwszym obiektem integrującym komunikację autobusową oraz kolejową w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze