Projekt wprowadza dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego. Przygotowania są już na finiszu. Bardzo cenna może okazać się też pomoc ze strony Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnia udostępni „jedynce” swoje profesjonalne pracownie naukowe, w których prowadzone będą zajęcia m.in. z biologii, chemii i fizyki. W tej sprawie władze Olsztyna podpisały umowę z UWM. - Zdajemy sobie sprawę, że UWM to ogromny potencjał, który ma wpływ na rozwój miasta. To świetna wiadomość, że możemy jeszcze bardziej zacieśnić naszą współpracę - mówi prezydent Piotr Grzymowicz.
Poza tym uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z uczelnianej biblioteki na takich samych zasadach, jak studenci. - Robimy to dla dobra miasta i regionu - podkreśla prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. - Niech to będzie przykład dla innych miast. Nie mam wątpliwości, że jakość współpracy będzie na dobrym poziomie.
Pod koniec maja szkołę odwiedzi specjalna komisja. To od tej wizyty będzie zależeć przyznanie placówce certyfikatu i możliwość realizacji programu. - Zainteresowanie przedsięwzięciem jest ogromne - przyznaje dyrektor I LO, Jolanta Skrzypczyńska. - Na informacyjne spotkania przychodziły tłumy rodziców. To zrozumiałe, w końcu powodzenie projektu będzie oznaczać, że ich dzieci nie będą musiały wyjeżdżać z Olsztyna, by móc zdawać międzynarodową maturę. To jednocześnie prestiż dla naszego miasta.
Szkoła w kończącym się roku już uruchomiła próbną klasę - część zajęć jest w niej prowadzonych po angielsku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, od nowego roku szkolnego działać będzie już oficjalna klasa, złożona z 35 uczniów. Będą mieć zajęcia w kilkunastoosobowych podgrupach.
Pierwsi "międzynarodowi maturzyści" mają szansę opuścić mury I Liceum Ogólnokształcącego w 2021 roku. To otworzy im drogę do studiowania praktycznie w każdej uczelni świata.
Napisz komentarz
Komentarze