Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:17
Reklama dogadać się w małżeństwie

Mieszkańcy spod olsztyńskiego Bartąga stowrzyli wyjątkowy festiwal. Teraz obchodzą swoje urodziny

Teatr Prawie Dorosły z Bartąga to inicjatywa zrzeszająca osoby pełne pasji, które kochają teatr. To pomysłodawcy Letniego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”, który stał się renomowanym wydarzeniem artystycznym.
Mieszkańcy spod olsztyńskiego Bartąga stowrzyli wyjątkowy festiwal. Teraz obchodzą swoje urodziny

Mieszkańcy tej miejscowości najpierw założyli Teatr Prawie Dorosły z Bartąga. - Zaczęło się 17 lat temu od przedstawienia zagranego jeszcze nie na scenie, ale na łączce pod brzozą - wspomina dziś Bogumiła Radaszewska, inicjatorka założenia Teatru Prawie Dorosłego. 
Skąd wziął się pomysł na teatr? - To chęć aktywanego działania, zrobienia czegoś dla innych, ale też realizacji swoich aktorskich pasji - mówi Radaszewska. 
Zarażają teatralnym bakcylem innych 
Po dwóch latach prób i przedstawień pojawił się pomysł organizacji festiwalu podobnych teatrów. - Stąd pojawił się pomysł organizacji Letniego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. Chcemy się cieszyć zarażać innych bakcylem teatralnym. I to się udaje. Powstają kolejne takie teatry. Sami też jesteśmy zapraszani na występy. W planach mamy wyjazd do Skolit, Iławy i Miłakowa - podkreśla Bogumiła Radaszewska. 
Stowarzyszenie Teatr Prawie Dorosły z Bartąga od już od 15 lat zaprasza miłośników sceny na wLetni Festiwal Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. Dziś to już renomowane wydarzenie artystyczne. Przez lata festiwal gościł teatry amatorskie z Polski i zagranicy, dziś zespoły zgłaszają się same, a Bartąg stał się ważnym ośrodkiem amatorskiego ruchu teatralnego. 
Bartąg coraz bliżej Olsztyna. Mówią o tym na scenie
Najnowszym przedstwawieniem Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga, który został zaprezentowany na ostatnim Festiwalu to sztuka "Bar-Tong". Inspirację do powstania przedstawienia stanowią osobiste historie aktorów oraz archiwa wsi. Twórcy przywołują czasy, kiedy Warmię nazywano Prusami Wschodnimi, aby snuć ekologiczną refleksję o współczesności i rozwoju Olsztyna. - Scenariusz został napisany przez Barbarę Święcicką, reżyserkę i animatorkę kultury. Zaprosiłam ją do Bartąga, pokazałam jej wieś i to co ma w sobie najlepszego. Była zachwycona. Jej reakcja pokazała, że mając takie rzeczy na codzień tego nie doceniamy. To zmieniło nasze podejście - mówi Bogumiła Radaszewska. - Scenariusz powstał na podstawie rozwmów z naszymi aktorami, którzy opowiadali skąd tu się wzięli. Ale to też nowi mieszkańcy, zmiany w samym wyglądzie miejscowości wynikających z coraz bliższego sąsiedztwa Olsztyna. Dlatego przeszłość przeplata się w tej sztuce z terażniejszością, ze zmianami zachodzącymi w samym Bartągu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
pochmurnie

Temperatura: -2°C Miasto: Olsztyn

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklamaprosto i po polsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama