Samorząd województwa ma budżet

Radni sejmiku zatwierdzili budżet na 2019 roku. Władze przekonują, że będzie on ambitny. W zaczętym roku dochody regionu zostały określone na poziomie 727 mln zł, czyli o 22 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost był możliwy, bo większa ma też być subwencja budżetowa oraz wpływy z podatków. Planowane natomiast wydatki to 752 mln zł, podczas gdy przed rokiem wynosiły 695 mln zł. Deficyt ma więc spaść do ok. 25 mln zł.
Budżet musi być w tym roku większy, bo władze województwa chcą przyśpieszyć z realizacją inwestycji, w tym drogowych. W ubiegłym roku nie wszystkie inwestycyjne plany udało się zrealizować. Trzeba je było wstrzymać głównie z powodu wzrostu cen prac budowlanych. Chociaż nawet tam, gdzie wydawały się przystępne, nie brakowało problemów z wykonawcami, w tym z realizacją rozbudowy Muzeum Pól Grunwaldzkich.
Na drogi, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie wydanych 213 mln zł. Najbardziej skorzystają mieszkańcy północnych krańców regionu. Rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 504 z Podgrodzia do Fromborka, nr 507 z Braniewa do Pieniężna i nr 512 z Pieniężna do Bartoszyc. Na inwestycje w kulturę będą 23 mln zł na dalsze prace na zamku w Lidzbarku Warmińskim, modernizację Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Centrum Światowid w Elblągu. Ok. 10 mln zł wyniosą inwestycje w służbie zdrowia.
mgres