Koalicja w sejmiku

Politycy PSL, PO i Nowoczesnej podpisali umowę koalicyjną na następne 5 lat. Wskazali marszałka.
Dla wielu obserwatorów lokalnej sceny politycznej podpisanie umowy koalicyjnej nie dziwi, ale jej szczegóły już na pewno tak. – Kontynuujemy współpracę. Ta koalicja trwa, przypomnę, od 2006 roku. To już zatem 12 lat dobrej współpracy – mówił podczas dzisiejszego podpisywania umowy poseł PO Jacek Protas i szef regionalnych struktur Platformy. – Jestem przekonany że z korzyścią dla naszego regionu. To porozumienie, które jest możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy koalicji, jak również dzięki bardzo dobremu wynikowi wyborczemu, pozwoli na dalszy rozwój naszego województwa.
Zgodnie z podpisaną umową koalicyjną w 5-osobowym zarządzie, Platforma, która wygrała wybory samorządowe w regionie, obsadziła trzy stanowiska. I tu jest zaskoczenie, bo marszałkiem został Gustaw Marek Brzezin, czyli dotychczasowy marszałek. W zarządzie z PSL zasiądzie też Sylwia Jaskulska. – W przypadku Platformy Obywatelskiej, dwoma wicemarszałkami zostaną Marcin Kuchciński i Miron Sycz, rekomendowana na członka zarządu jest również Joanna Piotrowska – mówi poseł Protas.
Na ostateczny kształt koalicji i podziału stanowisk wpływ miały rozmowy liderów centrali PO i PSL, co zresztą potwierdza marszałek Brzezin. – Wiadomo, że na ten temat rozmawiali i prezes (PSL – red. ) Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący (PO – red.) Grzegorz Schetyna – mówi marszałek. – Zawiązana współpraca pozwoli nam na harmonijną pracę przez następne 5 lat na rzecz rozwoju regionu.
mgres