Z troską o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.
W tych miejscach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. Dlatego każdy kierowca powinien mieć podstawową wiedzę o tym jak się zachować, będąc świadkiem wypadku lub awarii pojazdu na przejedzie kolejowym.

Chcąc dotrzeć do jak największej grupy osób oraz wyeliminować niewłaściwe zachowania kierowców organizowane są spotkania edukacyjne adresowane do instruktorów i wykładowców ośrodków szkolenia kierowców. Za ich pośrednictwem ta wiedza dociera do obecnych, a także przyszłych kierowców. Chodzi o uświadomienie im potrzeby bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowych. W Andrzejki takie edukacyjne spotkanie odbyło się w Olsztynie.

W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadziły kolejne narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa. Na przejazdach zamontowano specjalne naklejki (#ŻółtaNaklejkaPLK). Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. W efekcie wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.
Z materiałów poglądowych dostępnych podczas spotkania pochodzi „grafika Żółtej Naklejki”.

Mirosław Rogalski