Miasto przywraca darmowe przejazdy

Stało się tak po korzystnej interpretacji podatkowej dla Olsztyna.
Do końca 2017 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne honorowało 27 ulg na darmowe przejazdy. 13 z nich to ulgi ustawowe, ogólnopolskie. Przysługują na przykład dzieciom do lat 4 czy parlamentarzystom. Reszta to ulgi lokalne wprowadzone przez radę miasta. Od 1 stycznia 2018 roku radni zlikwidowali te ulgi i nie ma już darmowych przejazdów autobusami i tramwajami.
Korzystający ulgi musieli wyrobić Olsztyńską Kartę Miejską i kupić bilet elektroniczny, co najmniej 30-dniowy. Kosztuje 1,6 zł i wymaga co miesięcznego doładowania.
Zmiany nie dotknęły seniorów powyżej lat 70 oraz niepełnosprawnych, którzy korzystali z lokalnych ulg. Im ulgi sfinansowało miasto. Zmiany związane były z korektą odgórnych zasad możliwości odpisania VAT-u z inwestycji unijnych. Likwidacja ulg musiała zostać wprowadzona, by miasto mogło w 100 proc. odpisać sobie ten podatek. – Wprowadziliśmy te odgórne zasady, ale jednocześnie wystąpiliśmy do Krajowej Agencji Skarbowej o interpretację tych przepisów indywidualnie dla Olsztyna i zasad finansowania unijnych inwestycji. We wrześniu otrzymaliśmy informację, że chcąc odpisać w 100 proc. podatek VAT darmowe przejazdy mogą funkcjonować – mówi prezydent Piotr Grzymowicz.
Przywrócenie darmowych przejazdów komunikacją miejską nastąpi od 1 stycznia 2019 roku.
mgres