Tężnie, taniec i seniorzy

Ogromną popularnością cieszyła się tegoroczna edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W jego ramach powstanie Centrum Aktywnego Seniora, a na Nagórkach tężnie solankowe.
W tym roku już szósty raz wybierane były projekty w ramach OBO. – Bardzo mnie cieszy, że Olsztyński Budżet Obywatelski skupia wokół siebie coraz więcej osób – podkreśla prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – To przedsięwzięcie jest nie tylko formą konsultacji społecznych, ale spełnia także edukacyjną rolę, dotyczącą budżetu miasta i zadań, jakie gmina realizuje. W tegorocznym wydaniu OBO na projekty przeznaczonych zostało 3,73 mln zł. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 110 tys. zł., a zintegrowanego – 300 tys. zł. Na wszystkie oddano ogromną liczbę głosów, która przekroczyła 41 tys.
Wśród projektów zintegrowanych bezkonkurencyjne było – z poparciem ponad aż 5,2 tys. osób – zadanie „Olsztyński Teatr Tańca. Prolog”. – Przedsięwzięcie dotyczy produkcji trzech spektakli kierowanych do różnych grup widzów – mówi autorka projektu, Katarzyna Grabińska. – Uważam, że to może być pierwszy krok do stworzenia w Olsztynie profesjonalnej sceny tanecznej. Na pewno w naszym mieście jest duży potencjał wśród artystów, ale nie brakuje także widowni, zainteresowanej tego rodzaju propozycją.
Na pewno oryginalnym pomysłem są tężnie solankowe, które powstaną na Nagórkach. Poza tym wśród zadań o charakterze ponadosiedlowym olsztynianie wskazali także Centrum Aktywnego Seniora oraz budowę ogrodzenia stadionu rugby z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego przy ul. Gietkowskiej.
Spośród propozycji osiedlowych największą popularnością cieszyła się zgłoszona z osiedla Podleśna. Dotyczyła modernizacji drogi dojazdowej wzdłuż rzeki Wadąg do Stowarzyszenia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Na Wyspie”. Wsparło ją niemal 1,5 tys. głosujących.
mgres