Kolekcje z przemytu trafiły do muzeum

Przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Służby Celno-Skarbowej po raz trzeci przekazali Muzeum Warmii i Mazur zabytkowe przedmioty, które były przemycane przez granicę. Tym razem to 5 ikon z XIX i początku XX wieku, krzyż z mosiądzu srebrzonego, ryza do ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego oraz 24 monety rzymskie datowane na okres od I do III wieku naszej ery.
Przemyt cennych zabytków udaremnili funkcjonariusze na przejściu granicznym w Gronowie w marcu 2016 roku. W pierwszym przypadku do kontroli wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnym, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. W drugim zabronione przedmioty wykryto w bagażu polskiego obywatela, który podróżował autobusem rejsowym jadącym z Kaliningradu. Obie osoby za próbę przemytu odpowiedziały przed sądem.
Cenne przedmioty zamiast na czarny rynek, trafiły do muzealnych zbiorów. Teraz zajmą się nimi eksperci. Swoją wartość historyczną mają przedmioty o charakterze sakralnym. Monety rzymskie prawdopodobnie były w użyciu przez starożytnych mieszkańców terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego. Jest to istotne uzupełnienie posiadanej kolekcji. Muzealnicy wolą nie wypowiadać się o pieniężnej wartości eksponatów.

Mirosław Rogalski