Pomnik Kapłana Niezłomnego

Msza w Katedrze św. Jakuba pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego poprzedziła odsłonięcie i poświęcenie pomnika Księdza Wojciecha Adalberta Zinka (1902-1969). Wykonane z brązu popiersie wikariusza generalnego diecezji warmińskiej, jednego z nielicznych obrońców internowanego kardynała Stefana Wyszyńskiego ustawiono przy bazylice konkatedralnej.
Życie tego kapłana i jego niezłomną postawę podczas z wielką dokładnością podczas homilii zobrazował biskup senior Julian Wojtkowski.
Ksiądz Adalbert Wojciech Zink był synem niemieckiego urzędnika i Warmiaczki z Woryt. W 1951 roku został administratorem apostolskim na Warmii. Jako zarządca diecezji często spotykał się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Stanął w jego obronie, gdy w 1953 roku prymas został aresztowany, a władze zażądały od katolickich księży absolutnego podporządkowania się. Domagały się między innymi odczytania w parafiach deklaracji lojalności. Ks. Zink nie tylko deklaracji nie podpisał, ale też nie zgodził się na jej odczytanie, za co został aresztowany. W więzieniu na Mokotowie spędził 16 miesięcy. Pobyt w celi zrujnował mu zdrowie. Do diecezji warmińskiej wrócił w grudniu 1956 roku. Został mianowany wikariuszem generalnym. Zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie. Został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie, obok swej matki. W 2018 roku ksiądz Zink otrzymał Tytuł Sprawiedliwego przyznawany pośmiertnie osobom, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka.
Autorem monumentu jest artysta rzeźbiarz Izydor Borys. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika głos zabrali honorowi patroni przedsięwzięcia: wojewoda Artur Chojecki i abp Józef Górzyński. Pod pomnikiem harcerze ułożyli wiązanki kwiatów od władz miasta, powiatu i województwa oraz przedstawicieli gminy Gietrzwałd.

Mirosław Rogalski