Piąty WAMA Film Festiwal tuż, tuż.

Na początku października Olsztyn ponownie stanie się stolicą filmu. Przez pięć dni (9–13.X.) odbywać się będzie kolejna, piąta edycja WAMA Film Festiwalu, największego międzynarodowego spotkania filmowego w województwie warmińsko-mazurskim. Jego ambasadorem jest reżyser Jerzy Hoffman. Na poprzedzającej festiwal konferencji prasowej przyznał, że za tę rolę nigdy się nie wstydził, bo to nie tylko prezentacja filmów, ale również rodzaj szkoły. Jest to impreza, która skutecznie upowszechnia edukację filmową. Ważną częścią programu edukacyjnego są Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego.
Tegorocznym hasłem festiwalu jest „Godność”, która jest jedną z największych wartości w życiu człowieka. Można „kupić” miłość lub szacunek, ale godności się nie kupi. Ta wartość nie ma ceny.
W czasie tegorocznej edycji festiwalu wyświetlonych zostanie 27 filmów: 9 w Konkursie Głównym oraz 15 w Konkursie Filmów Krótkich. Odbędą się także tradycyjne warsztaty dla młodzieży i dyskusje tematyczne. Centrum festiwalowym będzie Olsztyn (Multikino, Spichlerz MOK, Awangarda 2 i Planeta 11), a ponadto pokazy retrospektywne odbędą się w sześciu miastach regionu. Ceremonia finałowa i uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Mirosław Rogalski