UWM buduje nowy obiekt

Uniwersytet rozpisał przetarg na wybudowanie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Wartość inwestycji to około 25 mln zł.
Inwestycja ta współfinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury. Dotacja wynosi około 16,7 mln zł. Całość inwestycji to około 25 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Umowa na dofinansowanie została podpisana pod koniec 2017 roku. Teraz władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ogłosiły właśnie przetarg na wybudowanie tego obiektu. Planowane zakończenie jego budowy to czerwiec 2020 roku.
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji będzie zupełnie nowym obiekt między Centrum Konferencyjnym, a Wydziałem Humanistycznym. Jego podstawową funkcją będzie popularyzacja nauki i innowacji wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, szczególnie młodych. Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji bedzie 4-kondgnacyjnm obiektem o powierzchni użytkowej ponad 3,1 tys. m².
– Poziom 1. To strefa zabaw dla najmłodszych użytkowników centrum. Z tego poziomu przewidziano bezpośrednie wyjście na dziedziniec, umiejscowiony przed wejściem głównym do Wydziału Humanistycznego. Na dziedzińcu zamontowane zostanie wahadło Foucaulta wraz z niezbędnymi elementami.
– Poziom 2. Laboratoria i ekspozycje zmienne. Na tym poziomie przewidziano również pomieszczenia administracji.
– Poziom 3. Wielofunkcyjna sala wykładowa z możliwością podziału na dwie mniejsze oraz miejsce na ekspozycję ruchomą.
– Poziom 4. Obserwatorium astronomiczne i wyjście na dach umożliwiające obserwacje nieba.
mgres