Pierwszy taki ogród w Olsztynie

To będzie pierwsze takie przedsięwzięcie w mieście. Przy okazji programu Podwórka z Natury w Zaułku Optymistów powstanie ogród deszczowy.
Coraz bardziej dynamiczne zmiany klimatu powodują konieczność radzenia sobie z ich skutkami. Gwałtowne, intensywne opady deszczu powodują m.in. zalewanie ulic i podtapianie budynków. Coraz więcej miejsc zielonych, jakie powstają w Olsztynie, pomaga w zagospodarowaniu nadmiaru wody.
Jednym ze sposobów wykorzystania deszczówki, a jednocześnie oryginalnego zagospodarowania najbliższe okolicy mogą być ogrody deszczowe. Na pierwsze takie działanie w stolicy Warmii i Mazur zdecydowali się mieszkańcy budynków u zbiegu ulic Żeromskiego-Puszkina-Jagiellońskiej. – Ogród deszczowy to odpowiednie nasadzenia złożone z roślin wodnych – wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, Justyna Sarna-Pezowicz. – Te rośliny oczyszczają wodę przed jej przed przedostaniem się do gruntu. Skontaktowaliśmy się ze specjalistami, którzy pomogą nam profesjonalnie założyć taki ogród.
Tego typu działaniami od pięciu lat zajmuje się Fundacja Sendzimir. I to właśnie jej przedstawiciele zarażać będą olsztynian pomysłem na podniesienie jakości życia mieszkańców i poprawę estetyki otoczenia.
mgres

naszat