Odpust w Gietrzwałdzie

W minioną sobotę i niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Nawiązywały one do 141. rocznicy Objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie, a ponadto były to 52. Dożynki Archidiecezjalne. Na mszę odpustową pieszo, na rowerach, samochodami i autobusami oraz specjalnym pociągiem przybyli liczni pielgrzymi z Warmii, Mazur i Powiśla oraz sąsiednich diecezji. Przybyli też ze swymi duszpasterzami Warmiacy z Niemiec, których szczególnie serdecznie powitał Metropolita Warmiński arcybiskup Józef Górzyński.
Uroczystą liturgię poprzedziła procesja z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej do ołtarza polowego przy Źródełku. Tu mszę koncelebrowaną sprawował biskup Henryk Tomasik – Ordynariusz Diecezji Radomskiej, który również wygłosił okolicznościową homilię.
Podczas dzisiejszego odpustu przypomniano 775 rocznicę powstania Diecezji Warmińskiej oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zakończenie uroczystości obok ołtarza na błoniach gietrzwałdzkich posadzono Dąb Niepodległości.

Mirosław Rogalski

naszat