Panorama z Turcji dla Olsztyna

Za 21 miesięcy pierwsze tramwaje powinny przyjechać z Turcji. W Urzędzie Miasta została podpisana dziś umowa na dostawę do Olsztyna nowego taboru. – Nie mam wątpliwości, że producent, który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie chciał spisać się jak najlepiej, by Olsztyn stał się też jego oknem wystawowym na świat – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego wierzę, że otrzymamy doskonały, komfortowy, wysokiej klasy produkt.
Pierwsze dwa tramwaje mają dotrzeć do naszego miasta w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, ostatnie – pięć miesięcy później. Będą niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień, do których już przyzwyczaili się olsztynianie i z których tak chętnie korzystają. Są dłuższe od olsztyńskich Solarisów Tramino i będą mieć 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach. Co ciekawe, turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nawet nieco cichsze, niż Tramino. – Podpisanie tej umowy to dzień, w którym zbieramy żniwo naszej ciężkiej pracy – powiedziała wiceprezes zarządu Durmazlar Holding, Fatma Durmaz Yılbirlik. – Jesteśmy zaszczyceni, że udało nam się zdobyć zaufanie władz Olsztyna. Jestem przekonana, że ta współpraca będzie kolejnym mostem w relacjach polsko-tureckich. Dołożymy wszelkich starań, by nie zawieść zaufania.
Podstawowe zamówienie zakłada dostawę 12 tramwajów. Tramwaje Panorama, które będą bazą do wybudowania pojazdów dla Olsztyna, wożą pasażerów w miastach Samsun oraz Koçaeli. Dostarczane były do tych miast w latach 2016 i 2017. Turecka firma dotychczas wyprodukowała łącznie około stu sztuk tramwajów. Poza olsztyńskim zamówieniem przygotowuje się do wybudowania 30 pojazdów, które będą wozić pasażerów w Stambule.
mgres

naszat