Wysoka lokata Olsztyna

Tak wynika z najnowszego rankingu miast magazynu „Forbes”. Zestawienie zostało opublikowane przy okazji odbywającego się we Wrocławiu Kongresu Regionów. Pod uwagę wzięto trzy zestawienia: miasta przyjazne dla biznesu, najbardziej innowacyjne miasta i najbardziej ekologiczne samorządy. We wszystkich trzech rankingach Olsztyn lokuje się w pierwszych dziesiątkach wśród miast od 150 do 300 tys. mieszkańców (takich miast jest 14).
W przypadku rankingu miast przyjaznych dla biznesu o miejscu decydowała liczba nowych firm przypadająca na 1000 mieszkańców. W tej kategorii Olsztyn zajął szóste miejsce. Najlepiej wypadł Rzeszów.
Z kolei w rankingu innowacyjności brano pod uwagę rozwiązania związane z najnowszymi technologiami. Tutaj Olsztyn wraz z kilkoma innymi miastami wylądował na ósmym miejscu i to w zestawieniu zbiorczym (wygrała Warszawa). – To nowy ranking i jak twierdzą organizatorzy bardzo przyszłościowy, dlatego cieszy miejsce w pierwszej, nagradzanej dziesiątce – skomentował prezydent Piotr Grzymowicz.
Trzeci ranking dotyczył rozwiązań „eko”. W tym przypadku oceniano rozwiązania służące komfortowi i zdrowemu, ekologicznemu trybowi życia. Siódme miejsce prezydent też uznał za bardzo dobry wynik.
mgres

naszat