Podwyżki pensji strażników

W ten sposób ratusz chce zachęcić nowych kandydatów do pracy i wstrzymać odpływ innych.
Jak wynika ze statystyk, strażnicy miejscy przyjmują rocznie 17 tys. zgłoszeń i przeprowadzają ponad 30 tys. interwencji. I te liczby wciąż rosną. W stolicy regionu w straży miejskiej pracuje 80 osób.
Jednak coraz więcej strażników rezygnuje z pracy. Powodem są zbyt niskie płace. Od początku roku wypowiedzenia złożyło jednak 14 z nich, wszyscy z wydziału patrolowo-interwencyjnego. Część już odeszła. Początkujący strażnik może otrzymać 2400 zł brutto, czyli 1650 na rękę. Doświadczony, z wysługą lat, nieco ponad 2 tys. zł na rękę. Władze miasta chcą odwrócić te tendencje i zaproponowały wprowadzenie podwyżek, które mają obowiązywać od 1 lipca. Dla osób patrolujących ulice i zajmujących się interwencjami będzie to 700 zł brutto. Dla pracowników biurowych jest to kwota 200 zł brutto.
Po raz ostatni podwyżki w straży miejskiej były w 2015 roku. Dotyczyły jednak tylko strażników wstępujących do tej formacji. Ich pensje wzrosły wtedy z 1,8 tys. zł brutto do obecnych 2,4 tys. zł. W przypadku pozostałych funkcjonariuszy po raz ostatni ich podwyżki wzrosły ponad 8 lat.
mgres

naszat