Drogowcy walczą z korkami

Znane są skrzyżowania, na których w pierwszej kolejności wprowadzone zostaną rewolucyjne zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnych. Zmiana polega na głównie na wprowadzeniu w tym samym czasie zielonego światła dla kierowców skręcających w lewo i jadących z przeciwka. Po raz pierwszy wprowadzono je w ostatnie wakacje, głównie na Jarotach i Zatorzu. Przyniosły efekty. Np. na skrzyżowaniu ulic Limanowskiego – Jagiellońskiej – Sybiraków, przejeżdża obecnie 405 samochodów w ciągu godziny więcej niż dotychczas.
W tej sytuacji drogowcy planują wprowadzić kolejne takie zmiany, tym razem już w Śródmieściu. Docelowo nowy sposób działania sygnalizacji świetlnych zostanie wprowadzony na ponad 20 skrzyżowaniach. W pierwszej kolejności wybranych zostało do realizacji 11 takich miejsc. Drogowcy w końcu postanowili zrobić porządek z sygnalizacją na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Kościuszki. To jedno z głównych wąskich gardeł komunikacyjnych miasta. Przez obecny, dla wielu kierowców niezrozumiały, sposób ustawienia sygnalizacji, zatkana jest przede wszystkim ul. Kościuszki i to prawie do dworca.
Kolejnym skrzyżowaniem, na którym skróci się czas oczekiwania – średnio o 30 sekund w jednym cyklu – to światła przy placu Roosevelta. Kierowca jadący od ratusza chcąc skręcić w al. Niepodległości będzie musiał przepuścić jadących od strony Kortowa. – Dzięki tym zmianom nim miasto przestanie być postrzegane, jako „kraina tysiąca świateł”. Będą na tyle odczuwalne, że przepustowość skrzyżowań poprawi się w zdecydowany sposób i to na głównych szlakach komunikacyjnych – stwierdził.
mgres

naszat