Plany UWM. Dwa nowe budynki dydaktyczne

Dziesięć milionów złotych dofinansowania, z tego 2 mln jeszcze w tym roku, przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego UWM na budowę nowej siedziby dla 2 wydziałów. W ten sposób dofinansowana zostanie realizacja obiektów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.
Dokumenty potwierdzające tę decyzję podpisali w rektoracie UWM prof. Ryszard Górecki i dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w ministerstwie. W tym roku UWM otrzyma 2 mln zł. Stanie się to we wrześniu. Resztę pieniędzy – w przyszłym roku. O ministerialne wsparcie tej inwestycji rektor zabiegał 6 lat. – Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie dobry klimat w ministerstwie – zauważył rektor dziękując dr. hab. Skuzie.
– Życzę powodzenia w realizacji tej inwestycji. Decyzja ministra pokazuje, w którym kierunku idzie reforma szkolnictwa wyższego: chcemy wzmacniać uczelnie regionalne. Zapisu projektu ustawy 2.0 to potwierdzają – zaznaczył dr hab. Sebastian Skuza.
Kiedy nowa siedziba wydziałów już będzie gotowa, do Kortowa przeniesione zostaną kierunki politologia i socjologia prowadzone dotychczas w budynku Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Docelowo przy ul. Szrajbera urządzone zostanie Akademickie Centrum Kultury i Sztuki.
Ministerialna dotacja nie wystarczy na sfinansowanie całej budowy. Jej szacunkowy koszt to 34,4 mln zł. Skąd Uniwersytet weźmie resztę pieniędzy? – Do Kortowa przeniesiemy Studium Języków Obcych z ul. Obrońców Tobruku oraz WNS z ul Żołnierskiej. Wolne budynki po WNS i Studium Języków Obcych – sprzedamy. W ten sposób uzyskamy środki na budowę. Deweloperzy już nas pytają o teren przy ul. Żołnierskiej – wyjaśnia dr Aleksander Socha, kanclerz UWM.
Nowa siedziba obu wydziałów powstanie w Kortowie u zbiegu ulic Warszawskiej i Dybowskiego według projektu budowlanego, który przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak Projekt.
mgres

naszat