Nowatorska operacja

W Klinice Urologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie odbyła się operacja tzw. metodą RIRS. To pierwszy taki zabieg w województwie.
Dwa urządzenia, dzięki którym udało się przeprowadzić operację, kosztowały 50 tys. zł. Są to giętkie ureterorenoskopy, które z laserem holmowym stosowane są głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Urządzenia służą do zabiegów zwanych RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery). To małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z nerki. – Do tej pory najczęściej stosowaną metodą było rozbijanie zewnątrzustrojowe ESWL. Polega ono na przykładaniu urządzenia, które wysyła falę uderzeniową mającą za zadanie skruszyć kamień. Problem w tym, że jej skuteczność ocenia się zaledwie na poziomie 60-70 proc. Wiele większych kamieni w tym przypadku się nie poddaje, choć w takich sytuacjach korzystamy z jeszcze innej popularnej metody – mówi Zbigniew Purpurowicz, ordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.
Dzięki nowej metodzie, którą olsztyńscy lekarze zastosowali jako pierwsi na Warmii i Mazurach, pacjenci mogą opuścić szpital jeszcze w dniu zabiegu. – Czuję się idealnie. Otworzyłam oczy i zaczęłam funkcjonować – mówi pani Justyna, która w przeszła zabieg usunięcia kamieni nerkowych nowoczesnym sprzętem. — Jeszcze czuję zmęczenie po znieczuleniu, ale mimo wszystko czuję się dobrze. Słyszałam, że dziś wychodzę do domu, z czego bardzo się cieszę.
mgres

naszat