Kalendarz Olsztyński 2018

Zgonie z dwudziestoletnią tradycją w dostojnych w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku odbyła się promocja jubileuszowego XX Kalendarza Olsztyńskiego, wydawanego przez Tomasza Śrutkowskiego i wydawnictwo Wers.
Kalendarz to przede wszystkim kopalnia wiedzy o Olsztynie i jego mieszkańcach. W tym roku teksty o znanych postaciach, o historii, muzyce, kulturze, poezji i sporcie napisali: prof. Stanisław Achremczyk, dr Jan Chłosta, Stanisław Brzozowski, Mirosław Rogalski, Krzysztof Panasik, Tomasz Śrutkowski, Jerzy Uścinowicz, Ewa Mazgal, Stefan Połom, Paweł Dziergowski, Janusz Porycki, Marek Dabkus i Tadeusz Matulewicz. Zdjęcia dostarczyli: Wacław Kapusto, Jerzy Waluga, Eugeniusz Rudzki, Mariusz Feliński, Remik Włoczkowski, Janusz Połom i Tomasz Śrutkowski. W kalendarzu wykorzystano też ilustracje i dokumenty znajdujące się w zbiorach i archiwach: Archidiecezji Warmińskiej, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Ośrodka Badań Naukowych, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Olsztyn24.
Na promocję Kalendarza Olsztyńskiego 2018 licznie przybyli czytelnicy, z których wielu ma w swych zbiorach wszystkie wydania. Byli też obecni przedstawiciele środowiska literackiego, artystycznego i naukowego oraz niemal wszyscy, którzy przyczynili się do powstania Kalendarza Olsztyńskiego 2018. Zebranych rozbawił Krzysztof Daukszewicz, który bardzo chętnie skorzystał z zaproszenia do Olsztyna. Zaapelował do Tomasza Śrutkowiego, by nie ustawał i za rok wydał XXI Rocznik Kalendarza Olsztyńskiego – „OCZKO”..

Mirosław Rogalski

 

naszat