Nowe hospicja w Olsztynie

Pierwsza taka placówka ma powstać w budynku przy ul. Kromera, druga nowo wybudowana przy ul. Metalowej. Jeżeli chodzi o nieruchomość przy ul. Kromera, to z wnioskiem o jej zakup do miasta wystąpił Caritas. Ratusz chce sprzedać ją z 99 proc. upustem. Zgodnie z zapowiedziami w obiekcie tym mają być realizowane działania na rzecz potrzebujących pomocy mieszkańców Olsztyna. Zdaniem Caritas jest to zapewnienie kompleksowości działań w ramach opieki hospicyjnej dla dzieci. W 2016 r. organizacja ta otaczała domową opieką medyczną 87 dzieci. 14 z nich to pacjenci korzystający w domu z respiratora.
Natomiast przy ul. Metalowej hospicjum ma zostać wybudowane od podstaw. Prowadzić je będzie Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”, które prowadzi od 15 lat podobną placówkę przy al. Wojska Polskiego
Umożliwia to plan zagospodarowania przyjęty przez radnych w styczniu tego roku. Obecnie znajdują się tam baraki, w których urządzone są m.in. warsztaty samochodowe. Również w tym przypadku sprzedaż tej nieruchomości ma nastąpić z 99 proc. bonifikatą wraz ze znajdującym się na niej budynkiem, a więc jego rozbiórka dokonana zostanie przez jej nabywcę.
mgres

naszat