Specjaliści od słuchu i mowy radzą – Prawidłowa higiena uszu (r)

Mgr farm. Magdalena Skarżyńska – specjalista farmacji aptecznej, Instytut Narządów Zmysłów, Kajetany

Prawidłowa higiena uszu musi być prowadzona w odpowiedni regularny sposób. Oprócz mycia małżowiny (część zewnętrzna ucha) należy również zadbać o przewód słuchowy (część wewnętrzną). Wiele osób używa patyczków higienicznych zamiast preparatów przeznaczonych do higieny ucha, co może grozić poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Wosk w uchu? To normalne
Ucho człowieka w naturalny sposób wydziela do przewodu słuchowego woskowinę. Pełni ona ważne zadania: zapewnia odpowiednie nawilżenie przewodu słuchowego, oczyszcza z brudu i pyłu, chroni przez drobnoustrojami (bakterie, grzyby), usuwa nadmiar wody. Dlatego nie należy próbować usunąć woskowiny z ucha całkowicie! Z drugiej strony nadmierne gromadzenie się w uchu woskowiny może doprowadzić do powstania tzw. korka woskowinowego, który w sposób mechaniczny może zablokować ucho. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza otolaryngologa.

Dlaczego nie wolno używać patyczków higienicznych?
To jedno z częściej zadawanych pytań, jakie podczas wizyt w Warmińsko-Mazurskim Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie zadają specjalistom i protetykom słuchu pacjenci. Używanie patyczków higienicznych miewa bardzo niekorzystne następstwa. Stosując je, możemy doprowadzić do podrażnienia skóry w przewodzie słuchowym, co może być źródłem rany lub zatkania przewodu słuchowego. W niektórych przypadkach nawet istnieje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej, co może skutkować wieloma problemami wymagającymi szybkiej konsultacji lekarskiej. Patyczki higieniczne mogą jedynie posłużyć do oczyszczenia małżowiny usznej, nie są dostosowane do oczyszczania przewodu słuchowego!

Preparaty do higieny uszu
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających w utrzymaniu prawidłowej higieny uszu – zwykle w postaci sprayu lub kropli. Różnią się przede wszystkim składnikami aktywnymi. Niektóre preparaty zawierają oczyszczoną oliwę z oliwek lub połączenie innych olejów z oliwą z oliwek, z dodatkiem np. olejku miętowego. Najważniejszym zadaniem tych preparatów jest nawilżenie przewodu słuchowego. Dobrze nawilżony przewód słuchowy jest sygnałem dla ucha, że nie musi produkować w nadmiarze woskowiny. Co ważne, tego typu preparaty można stosować już u małych dzieci.
Druga grupa preparatów zawiera składniki, które w sposób aktywny usuwają woskowinę z ucha. Zawierają związki powierzchniowo czynne, czyli takie, które mogą spowodować usunięcie zalegającej woskowiny z ucha (podobnie jak płyn do mycia naczyń rozpuszcza tłuszcz). Jednakże tego typu preparaty mogą powodować wysuszenie skóry przewodu słuchowego, a skóra nienawilżona jest bardziej skłonna do podrażnień. Zawsze trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta, gdyż nie wszystkie tego typu preparaty nadają się do stosowania u dzieci czy osób, u których występują problemy z błoną słuchową. Bezwzględnie należy zaprzestać ich stosowania w momencie wystąpienia uczucia świądu, pieczenia czy bólu.

 

naszat