Nagroda im. Maryny Okęckiej-Bromkowej

Od 2013 roku Rada Programowa Radia Olsztyn za wybitne osiągnięcia zawodowe przyznaje dziennikarzom nagrodę imienia Maryny Okęckiej-Bromkowej.
W tym roku laur odebrali twórcy słuchowiska „Zachwyceni” – autor tekstu Łukasz Staniszewski, reżyserzy słuchowiska Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz oraz realizator dźwięku Ryszard Szmit. Decyzję ogłosił i nagrody wręczył przewodniczący Rady Programowej Robert Szaj.
Do nagrody nominowani byli także dziennikarze śledczy, autorzy cyklu audycji „Śliska sprawa” –Wojciech Chromy i Leszek Tekielski oraz twórcy słuchowiska nawiązującego do tematu objawień maryjnych „Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu”. Autor tego słuchowiska – Zenon Złakowski był nominowany także za całokształt twórczości radiowej.
Maryna Okęcka – Bromkowa od 1956 roku była dziennikarką radiową, pisarką, a przede wszystkim badaczką folkloru Warmii i Mazur. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je przed zapomnieniem. Ponad 200 taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Za te pracę przyznano jej Złoty Mikrofon.
Maryna Okęcka – Bromkowa była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach. Z jej inicjatywy w kilku miejscowościach naszego województwa powstały izby regionalne i leśne. W Sąpłatach w gminie Dźwierzuty, z którą to miejscowością związana była przez lata, na bazie zbiorów „Babskiej Izby” w budynku szkoły powstało Muzeum Regionalne.

Mirosław Rogalski

naszat