Text Example

reklama

good
Text Example

reklama

naszat

Zaproszenie do Gietrzwałdu

W niedzielę, 10 września wszystkie drogi prowadzą do Gietrzwałdu na obchody 140. rocznicy objawień i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Podczas konferencji prasowej w Domu Pielgrzyma, w której uczestniczyli: arcybiskup Józef Górzyński – Metropolita Warmiński, Jan Kasprowicz – wójt Gminy Gietrzwałd, ks. Marcin Chodorowski – proboszcz gietrzwałdzkiego sanktuarium, przedstawiciele Kurii, ZDZiT oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, poinformowano o programie uroczystości oraz o sprawach organizacyjnych, bezpieczeństwa, dojazdu i parkowania wynikających z faktu, że w tym roku na odpuście można spodziewać się nawet sto tysięcy pielgrzymów.
W Sanktuarium Maryjnym spotkania modlitewne już się odbywają. Główne uroczystości rozpoczną się w sobotę po południu i trwać będą przez całą niedzielę. Punktem kulminacyjnym będzie procesja z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na Błonia i przy Źródełku msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.
Od strony organizacyjnej okolicach Gietrzwałdu przygotowano parkingi nawet na około 7 tysięcy samochodów osobowych i autobusów. Będą specjalne miejsca dla niepełnosprawnych. Ruchem kierować będą policjanci i przedstawiciele innych służb. Pomagać będą też strażacy i wolontariusze.
Aby ułatwić dotarcie do Gietrzwałdu i z powrotem Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie uruchamia dwie linie specjalne, które obsługiwane będą przez pojazdy przegubowe. Pierwsze przejazdy zaplanowano już w sobotę po południu i wieczorem. W niedziele natomiast autobusy wyrusza na trasy od 7.30 i kursować będą w zależności od potrzeb mniej więcej do 16.00.
Linia G-1 kursować będzie od Dworca Głównego (przystanek przy Dworcowej) ulicami: Dworcowa, Piłsudskiego, Kościuszki, Niepodległości, Śliwy, Warszawska, Armii Krajowej i Sielską do Gietrzwałdu.
Linia G-2 kursować będzie z Pieczewa ulicami: Wilczyńskiego, Sikorskiego, Obrońców Tobruku, Armii Krajowej i Sielską do Gietrzwałdu. Na trasie przejazdu czynne będą wszystkie przystanki.
Ponieważ autobusy wyjadą poza teren miasta, zmienią się nieco zasady opłat za przejazd. Ważne będą bilety sieciowe oraz jedno przejazdowe normalne i ulgowe. Osoby 70-letnie podróżujące po Olsztynie bezpłatnie na trasie do Gietrzwałdu muszą posiadać ważny bilet ulgowy oraz dokumenty.
Przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zwracają się do kierowców, którzy zamierzają podróżować z Olsztyna do Ostródy i odwrotnie, by w niedzielę wybrali trasę przez Olsztynek. Do wszystkich, którzy znajdą się w okolicy Gietrzwałdu, apel o zwracanie uwagi na polecenia wydawane przez służby porządkowe.

Mirosław Rogalski

naszat