Z dzieckiem u laryngologa – podstawowe badania

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Ogólnopolski program badań przesiewowych wykazał, że nawet 20% pierwszoklasistów może mieć problemy ze słuchem. Niedosłuch powoduje problemy z koncentracją, adaptacją do środowiska, komunikowaniem się i przyswajaniem wiedzy.
W razie podejrzenia osłabienia słuchu należy zgłosić się do otolaryngologa celem specjalistycznej oceny stanu dziecka i badania słuchu. Jakie badania wykona laryngolog, jak przebiegają i czego możemy po nich oczekiwać?
Badanie otolaryngologiczne – pozwala wykluczyć najczęstsze choroby, które mogą powodować osłabienie słuchu.

Badanie audiometryczne – dzięki generowaniu dźwięków o różnych częstotliwościach pozwala określić próg odbierania najcichszych tonów. Młodemu pacjentowi zakłada się specjalne słuchawki, po czym ma on za zadanie nacisnąć przycisk lub wrzucić klocek do pojemnika po usłyszeniu dźwięku.

Badanie audiometrii impedancyjnej – pozwala wykluczyć choroby (np. płyn) w uchu środkowym. Jest ono bezbolesne i polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego zewnętrznego sondy, która zbada podatność błony bębenkowej na zmiany ciśnienia. Informuje laryngologa o warunkach przewodzeniowych w uchu środkowym oraz pozwala na obiektywną ocenę funkcji trąbki słuchowej.
Otoemisja akustyczna – polega na rejestracji dźwięków powstających w odpowiedzi na bodziec akustyczny lub spontanicznie, przy pomocy monitorowej sondy umieszczonej w kanale ucha zewnętrznego. Ponieważ nie wymaga współpracy małego pacjenta, wykorzystywana jest m.in. w badaniach przesiewowych noworodków w szpitalach. Pozwala ocenić funkcję ślimaka i jego ewentualne uszkodzenie.

ABR – słuchowe potencjały wywołane – badania pozwalające ocenić funkcje nerwu słuchowego oraz ośrodków w mózgu. Polega na rejestrowaniu i ocenie zjawisk elektrycznych powstających po stymulacji bodźcem akustycznym ucha w każdym odcinku drogi słuchowej. U małych dzieci przeprowadza się je najczęściej we śnie.
Na podstawie tych badań lekarz będzie mógł ocenić stan słuchu u dziecka niezależnie od wieku małego pacjenta. Pamiętajmy jednak, że nawet stwierdzenie niedosłuchu to nie jest wyrok, albowiem niemal wszystkie niedosłuchy da się leczyć – im wcześniej wykryte, tym skuteczniej!

(r)

naszat