Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach

odszpuntowanie_beczkiEnergetyczne koncerty m.in. Damiana Syjonfama i Witka Muzyka Ulicy, pokazy warzenia piwa na żywo, liczne stoiska browarów lokalnych, czy smaczna żywność od regionalnych producentów – tak będzie wyglądało Święto Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 5 sierpnia w klimatycznej dywickiej Stodole i jej okolicach. Zapraszamy!

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach, to lokalna odpowiedź na przypadający w tym roku 4 sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, chęć pokazania odradzających się tradycji browarniczych w regionie oraz promocja dywickiej Stodoły, gdzie w każdą sobotą można kupić smaczne wyroby od lokalnych rolników i producentów.
– Impreza promuje bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazuje ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.
O tym, że branża piwowarska w regionie się odradza świadczy fakt, że w Dywitach ze swoją piwną oferta wystawi się aż siedem browarów regionalnych, rzemieślniczych i restauracyjnych z Warmii i Mazur (Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Działdowski Browar Rzemieślniczy Kadyk, Browar Dziki Kocur z Olsztyna, Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych i funkcjonujący, co prawda na Podlasiu, Browar Stara Szkoła, w którym jednak piwowarami są ludzie z Warmii).
W programie Święta Warmińskiego Piwowara przygotowano wiele atrakcji. Będą pokazy warzenia piwa na żywo w warunkach domowych i w 150 litrowym kotle. Podczas festiwalu rozstrzygnięty będzie też Warmiński Konkurs Piw Domowych, który zostanie rozegrany w czterech kategoriach (Porter Angielski, Owocowa Pszenica, Rosanke i Punk IPA Klon).
– Piwowarzy domowi z całej Polski przysłali na konkurs łącznie 64 piwa, które oceniać będą certyfikowani sędziowie – mówi Daniel Duda, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Warto podkreślić, że zwycięskie piwo w kategorii Rosanke w nagrodę uwarzy na skalę przemysłową Browar Kormoran. W czasie wydarzenia nastąpi też odszpuntowanie 50-litrowej beczki warmińskiego piwa Rosanke. Będzie stoisko kolekcjonerskie, domowe miody, nalewki i likiery, czy turniej gry w kapsle Tour de Gmina Dywity. Na scenie zagrają Damian Syjonfam, czołowy przedstawiciel reggae w Polsce, folkowy i taneczny Witek Muzyk Ulicy, blues-rockowe Blue Card z Olsztyna i rockowa Szarlotka z Olsztynka, w której składzie są kilkunastoletnie dziewczyny. W Stodole będzie można popróbować lokalnej żywności: będą sery kozie i krowie, swojskie wędliny, kanapki ze smalcem i ogórkiem, ciasta, syropy, czy pokaz kręcenia sękacza.
Mieszkańcy Olsztyna będą mogli do Dywit na wydarzenie dojechać i wrócić z niego autobusami linii 108 i 112. W dniu wydarzenia na obu liniach kursować będą autobusy przegubowe.
Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara są: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.
Sponsorzy i partnerzy to: Totalizator Sportowy, Chmieliński Development, Agro Helena Dywity, Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Browar Kadyk, Pijana Czapla, Browar Stara Szkoła, Browar Dziki Kocur.

naszat