Specjaliści od słuchu i mowy radzą – Otoskleroza – co powinniśmy wiedzieć

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Otoskleroza to choroba odpowiedzialna za ponad 5% wszystkich niedosłuchów oraz 20% niedosłuchów przewodzeniowych. Polega na unieruchomieniu strzemiączka (jednej z kosteczek słuchowych) oraz, o czym często się zapomina, zmianach w uchu wewnętrznym.
Niedawno do naszej poradni zgłosiła się młoda kobieta, która w trakcie ciąży zaczęła odczuwać osłabienie słuchu – większe po jednej stronie, z nasilającym się szumem. Po porodzie w końcu znalazła czas dla siebie. Zgłosiła się do laryngologa… i po wykonaniu badań rozpoznano u niej otosklerozę. Dość szybko wykonano zabieg operacyjny jednego ucha i dolegliwości w tym uchu w całości ustąpiły – ucho dobrze słyszy, szum minął. W planie ma operację drugiego ucha.
Tak to powinno wyglądać… niestety to rzadka sytuacja. Pacjenci najczęściej nie dostrzegają pierwszych objawów, bagatelizują je i do laryngologa zgłaszają się, gdy choroba jest już zaawansowana. W takich przypadkach operacja zwykle daje jedynie zatrzymanie postępu choroby oraz zwykle zmniejszenie szumu. Otoskleroza ma przebieg podstępny, wieloletni, a zwłoka w leczeniu bardzo często powoduje nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Niestety NFZ nie uważa tej choroby za pilną.

Otoskleroza ma najczęściej przebieg obustronny (chociaż nie symetryczny), postępuje stopniowo, częściej u kobiet, w trzeciej dekadzie życia (ale nie tylko!). Często znacznie się pogłębia (ujawnia) w czasie ciąży, przy karmieniu piersią oraz przy infekcjach wirusowych. Oprócz niedosłuchu alarmującymi objawami mogą być szumy uszne (zgłaszane przez 1/3 pacjentów, zazwyczaj zauważalne na długo przed wystąpieniem niedosłuchu), zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Pacjenci paradoksalnie lepiej słyszą w hałasie. Przyczyna choroby nie jest poznana – opisywana jest etiologia genetyczna (rodzinna) oraz m.in. choroby autoimmunizacyjne.

Podsumowując: otoskleroza jest jedną z częstszych chorób narządu słuchu, której często towarzyszą szumy i zawroty głowy. Leczy się ją operacyjne – to tzw. stapedotomia (kilka metod, obecnie dominuje wszczepianie protezek strzemiączka). Czas rozpoznania i leczenia gra bardzo istotną rolę – im wcześniej, tym efekty są lepsze.
(r)

 

naszat