Problemy ze słuchem u dzieci – pierwsze objawy

 

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Dr Cezary Łuszcz, otolaryngolog z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie

Niedosłuch u dzieci zwykle pojawia się niepostrzeżenie – małe dzieci nie potrafią zakomunikować swoich problemów i potrzeb. Niestety rodzice i opiekunowie często nie wiedzą, na co zwrócić uwagę, jakie mogą być pierwsze objawy.
Badania pokazują, że problemy ze słuchem dotyczą 15-20% uczniów klas pierwszych. Mogą być spowodowane przez wiele czynników: nawracające lub niedoleczone infekcje, zapalenia uszu, przerost migdałka gardłowego i/lub podniebiennych, alergie, choroby zakaźne (różyczka, ospa wietrzna, świnka, cytomegalia, mononukleoza, półpasiec), czynniki genetyczne oraz niektóre leki. Szkodliwe jest także głośne słuchanie muzyki – zwłaszcza w słuchawkach wewnątrzusznych oraz na koncertach.

Wczesne objawy, które powinny wzbudzić czujność opiekunów:
– W okresie do 6 miesiąca – brak reakcji na dźwięki (dziecko nie spogląda w stronę dźwięku) – grzechotka, dzwonek, także głos rodzica.
– W wieku ok. 6 miesięcy – brak gaworzenia, słabe rozumienie pojedynczych słów.
– W wieku 12 miesięcy – brak mówienia pierwszych słów lub sylab, dziecko jest zwykle ciche i spokojne.
– W wieku 2-3 lat – dziecko powinno się już komunikować z otoczeniem, reagować na polecenia, tańczyć i śpiewać. Oglądanie telewizji powinno być przy takiej samej głośności jak dla innych domowników.

– W wieku 4-5 lat – dziecko powinno budować pełne zdania, wymawiać niemal wszystkie głoski.

Dzieci słabiej słyszące mają zwykle problemy z komunikacją, głośno mówią (krzyczą), wymagają powtarzania poleceń, a w wieku szkolnym mają problemy z nauką – bywają określane jako niegrzeczne i zdekoncentrowane. Czasami izolują się od rówieśników. Pamiętajmy, że mowa jest powiązana ze słuchem – wada słuchu powoduje zaburzenia w rozwoju mowy, który trwa do 6 roku życia. Jeśli przegapimy ten czas, to nieodwracalnie stracimy możliwość prawidłowej nauki mowy! W razie podejrzenia osłabienia słuchu należy niezwłocznie zgłosić się do otolaryngologa celem specjalistycznej oceny stanu dziecka i badania słuchu.

naszat