Specjaliści od słuchu i mowy radzą – W jaki sposób chronić uszy?

Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka. Jednak oprócz regularnego wykonywania badań, ważne jest też stosowanie podstawowych zasad higieny słuchu.

Zapobieganie

Słuch należy badać przynajmniej raz w roku – niezależnie od wieku. W całej Polsce można wykonać bezpłatne badanie słuchu – czy to w czasie wizyty u lekarza audiologa, czy też w wyspecjalizowanej placówce zajmującej się słuchem, jak np. Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus. Same badania jednak nie wystarczą. Należy pamiętać, aby unikać długotrwałego i głośnego słuchania muzyki – szczególnie groźne są tutaj słuchawki wewnątrzuszne – niestety bardzo popularne wśród użytkowników smartfonów. Idąc na koncert, można zaopatrzyć się w specjalne ochronniki słuchu. Umieszczone w nich filtry chronią nasz słuch, nie zmieniając brzmienia muzyki.

Chore uszy
Jeśli mamy chore uszy lub jesteśmy po zabiegu, po którym zalecane jest unikanie wody, powinniśmy je chronić indywidualnymi zatyczkami przeciwwodnymi. Są one szczególnie polecane dla osób po operacjach uszu (np. częstym u dzieci drenażu ucha), kiedy ucho musi przez długi czas pozostać suche. Z zatyczek powinni również korzystać pływacy i amatorzy sportów wodnych.
Wszystkie wkładki wykonuje się na podstawie wycisku (silikonowej formy) ucha pacjenta. Cała procedura jest bezbolesna i trwa kilkanaście minut. Wycisk pobiera protetyk słuchu lub lekarz laryngolog. Po dokładnym sprawdzeniu ucha wciska do ucha specjalną masę, która po kilku minutach zastyga i jest gotowa do wyjęcia.
Technologia 3D

Gotowy wycisk wysyłany jest do laboratorium wkładek usznych GNP Magnusson. Tam wycisk jest skanowany w 3D i projektuje się indywidualną zatyczkę. Olsztyńskie laboratorium drukuje wkładki na specjalnej trójwymiarowej drukarce. Silikon, z którego wykonuje się wkładki przeciwwodne dla pływaków, jest specjalnym materiałem, który unosi się na wodzie. Dzięki temu nie tylko zabezpieczają uszy przed wodą, ale są też trudne do zgubienia, np. na basenie.

Wkładki uszne trzeba pielęgnować przy użyciu płynów antybakteryjnych, a raz na jakiś czas wykonać nowe. Pamiętajmy, że uszy rosną przez całe życie, więc po jakimś czasie wkładka po prostu przestanie pasować. Dzięki indywidualnie dopasowanym wkładkom będziemy cieszyć się dobrym słuchem przez długie lata.

Rafał Sulich, specjalista protetyk słuchu z firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna z Olsztyna

Rafał Sulich, specjalista protetyk słuchu z firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna z Olsztyna

(r)

naszat