Text Example

reklama

good
Text Example

reklama

naszat

Nowa klasa dla dekarzy

Sygnatariusze porozumienia

Sygnatariusze porozumienia

Taki kierunek uruchamia Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie. Partnerami w projekcie jest Fundacja Serapian, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oraz olsztyńska firma Dachland.
W siedzibie ZSB podpisano właśnie umowę w tej sprawie.

– Pomysł uruchomienia takiego kierunku zrodził się w zeszłym roku. Wspólnie z pracodawcami i regionalnym oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy myśleliśmy o otwarciu kierunku, który jest bardzo potrzebny na rynku – mówi Anida Kinga Samoraj, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie.

Jak tłumaczy dyrektor Samoraj powstanie takiej klasy wynika ze zgłaszanego zapotrzebowania firm dekarskich, które narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników. – Ten zawód ściśle wiąże się z budownictwem, stolarstwem. A te zawody są u nas już kształcone, więc na co dzień jesteśmy bardzo blisko dekarstwa. Kierunku dekarstwa jeszcze nie było w naszej szkole. To nowość. Chcemy zaproponować młodym ludziom i ten zawód.
Nauka w nowej klasie rozpocznie się w roku szkolnym 2018/2019.– Teraz jest czas na przygotowanie pełnej dokumentacji – mówi dyrektor Samoraj.
Szkolenie teoretyczne przyszłych dekarzy odbywać się będzie w salach Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Żołnierskiej. – Natomiast kształcenie praktyczne zawodowe będzie odbywać się w miejscach, w których udostępnią pracodawcy, jak również w jednym z budynków przy ul. Gietkowskiej, którym zarządzać będzie Fundacja Serapian – mówi dyrektor.

Właśnie Fundacja Serapian odegrała niebagatelną rolę w tym projekcie.

– Zapotrzebowanie na dekarzy na rynku jest ogromne. Tworząc klasę z takim kierunkiem nauczania, chcemy zmienić tę sytuację – mówi Arkadiusz Skawski, prezes Fundacji Serapian, a także prezes regionalnego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Liczę, że wspólnymi siłami to się powiedzie.

Porozumienie w sprawie powołania klasy dekarskiej podpisał m.in.

Marek Maleszka, właściciel firmy Dachland. – Brak wykwalifikowanych pracowników jest jedną z większych bolączek naszej branży. Chcemy to zmienić. Współpraca z Zespołem Szkół Budowlanych gwarantuje, że przyszli dekarze zostaną odpowiednio wyszkoleni – mówi Maleszka.

mgres

naszat