Aparaty słuchowe – przewodnik dla początkujących

Rafał Sulich, specjalista protetyk słuchu z firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna z Olsztyna

Rafał Sulich, specjalista protetyk słuchu z firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna z Olsztyna

Aparaty słuchowe to, mówiąc najprościej, miniaturowe komputery zaprojektowane do przywracania słuchu osobom, które go utraciły. O tym, jakie możliwości oferuje najnowocześniejsza technologia, rozmawiamy z Rafałem Sulichem, specjalistą protetykiem słuchu z firmy GNP Magnusson Aparatura Medyczna z Olsztyna.
Aparaty mogą mieć wiele różnych kształtów, rozmiarów czy dodatkowych funkcji. Może to być miniaturowy, prosty w obsłudze i niewymagający wielkiego zaangażowania aparat zauszny (noszony za uchem), jak też model wewnątrzuszny (schowany w przewodzie słuchowym). Aparaty może stosować każdy niezależnie od wieku, powodu utraty słuchu czy wielkości ubytku słuchu. Dobór odpowiedniego aparatu to zadanie protetyka słuchu (specjalisty zajmującego się aparatami słuchowymi). Zdecydowanie nie wolno kupować aparatu bez szczegółowych badań przeprowadzonych w gabinecie i specjalistycznej konsultacji z laryngologiem. Korzystanie ze źle dobranego urządzenia przyniesie więcej szkód niż pożytku.
Aparaty słuchowe zbierają dźwięki otoczenia poprzez bardzo czułe mikrofony, odpowiednio wzmacniają słyszaną mowę i muzykę oraz redukują hałasy. Tak przygotowane dźwięki przesyłane są do ucha przy pomocy miniaturowej słuchawki. Niektóre z aparatów mogą współpracować z dodatkowymi akcesoriami (np. do rozmów telefonicznych czy oglądania TV, tak aby słyszeć głos od razu w aparatach). Najlepsze z nich potrafią m.in. komunikować się bezpośrednio z telefonami komórkowymi tak, by przesyłać dźwięki od razu do uszu, bez dodatkowych akcesoriów.
Aby aparat służył swojemu użytkownikowi, musi być prawidłowo dopasowany. Dobrze dobrany aparat powinien posiadać nie tylko adekwatną do ubytku słuchu moc, ale też ułatwiać codzienne życie użytkownika. Inne modele będą odpowiednie dla młodych i przyzwyczajonych do nowoczesnych technologii użytkowników, a inne dla seniorów, którzy mogą potrzebować większych i łatwiejszych w obsłudze urządzeń. Doświadczony protetyk słuchu dla każdego znajdzie odpowiednie rozwiązanie, uwzględniające indywidualne potrzeby.
(r)

naszat