Text Example

reklama

good
Text Example

reklama

naszat

Rocznica katastrofy smoleńskiej

035Władze miasta i regiony wraz z mieszkańcami uczcili pamięć zabitych w katastrofie smoleńskiej, do której doszło 7 lat temu.
W Olsztynie miejskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.41, czyli w czasie, kiedy 10 kwietnia 2010 roku rozbił się rządowy samolot Tu-154M. 96-osobowa delegacja na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką leciała na obchody siedemdziesięciolecia zbrodni katyńskiej. Żadna z osób będących na pokładzie samolotu nie przeżyła tej katastrofy. Wśród ofiar znalazły się także osoby związane z Warmią i Mazurami, w tym m.in. biskup polowy Wojska Polskiego ks. Tadeusz Płoski oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.
W Olsztynie, w 7. rocznicę katastrofy, na minutę zostały włączone syreny alarmowe. Prezydent miasta Piotr Grzymowicz wraz z delegacją radnych i mieszkańcami zapalili 96 zniczy symbolizujących wszystkie osoby, które zginęły pod Smoleńskiem. Uroczystość odbyła się na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Uczestnicy obchodów uczcili ofiary minutą ciszy.
W południe odbyły się kolejne uroczystości. Tym razem pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na placu Solidarność. Tam gościł wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Odczytano apel pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, złożono kwiaty i zapalono znicze.
mgres

naszat