Warmia i Mazury pomagają Aleppo

W ubiegłym tygodniu w nocy z czwartku na piątek Stany Zjednoczone, w odwet za użycie przez siły rządowe broni chemicznej w prowincji Idlib, wystrzeliły na Syrię 59 rakiet Tomahawk. Dla Syryjczyków bombardowanie to codzienność od wielu lat. Ostatni incydent zbiegł się z zaplanowaną wcześniej w Olsztynie konferencją „Warmia i Mazury pomagają Aleppo”. Jej celem było przybliżenie sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i odpowiednie organizowanie pomocy.
O takiej potrzebie opowiadała siostra Annie Demerjian ze zgromadzenia zakonnego działającego w Damaszku i Aleppo oraz ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jednym z najpoważniejszych problemów to brak prądu i wody. Trudno wyobrazić sobie miasto bez wody przez ponad miesiąc. W samym Aleppo pilnie potrzebuje pomocy 22 tys. rodzin.
W najtrudniejszej sytuacji są dzieci. Najmłodsi, którym odebrano beztroskie dzieciństwo, powinni mieć zagwarantowany dostęp choćby do podstawowych produktów. Stąd akcja „Mleko dla Aleppo”.
W tej dramatycznej sytuacji jest ono absolutną podstawą zapewniającą odpowiedni rozwój dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia. Program obejmuje prawie 3 tys. dzieci. 2600 dzieci pomiędzy 1 a 10 rokiem życia otrzymuje mleko w proszku, natomiast 250 kilkumiesięcznych osesków specjalne mleko dla noworodków. Szacowany koszt tego projektu na jeden miesiąc to około 20 tys. dolarów co daje w rezultacie 7 dolarów na jedno dziecko.
Właśnie Archidiecezja Warmińska i Urząd Wojewódzki włączyły się w akcję „Mleko dla Aleppo”.
Organizacjom jesteśmy wdzięczni za to, że docierają bezpośrednio do potrzebujących – powiedział Metropolita Warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Wojewoda warmińsko–mazurski Artur Chojecki przypomniał, że wojna w Syrii to dzisiaj największa tragedia humanitarna na świecie. Dlatego bez wahania zgodził się na udzielenie patronatu akcji „Mleko dla Aleppo”. Ksiądz Marian Midura, delegat arcybiskupa ds. misji podkreśla, że Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się konkretami. Takim przykładem jest powyższa akcja popularyzowana również prośbą: „Podaruj puszkę mleka”.

Mirosław Rogalski

naszat