Text Example

reklama

good
Text Example

reklama

naszat

Specjaliści od słuchu i mowy radzą: Szumy uszne

1

Dr hab. Piotr H. Skarżyński

Męczą Cię dokuczliwe dźwięki, których nikt inny nie słyszy? Piski, dzwonienie, dudnienie, świerszcze? A może masz wrażenie, że cisza nieznośnie w uszach dzwoni? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. szumy uszne – zjawisko, które dotyka nawet co trzeciego seniora.
Z medycznego punktu widzenia szumy uszne to zjawisko akustyczne słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Pacjenci mówią o gwizdach, piskach, dzwonkach, dudnieniu czy świerszczach. Mogą być one odczuwane w głowie albo w jednym bądź obu uszach. Dosyć często nasilają się wieczorem, a także w sytuacjach stresowych, przy przemęczeniu i zmianach ciśnienia atmosferycznego. Krótkotrwałe przydarzają się każdemu z nas (np. po przebywaniu w hałasie), jeśli jednak trwają dłużej niż 5 minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu, to warto udać się na konsultację do specjalisty – lekarza otolaryngologa.
Co zrobić, gdy odczuwamy szumy uszne?
Dobrze jest zapamiętać okoliczności pojawienia się szumu usznego: czy objawy pojawiły się nagle, jak długo trwają, czy towarzyszą im inne dolegliwości lub czy występują jedno- czy obustronnie. Będzie to cenną wskazówką dla lekarza, który po konsultacji i odpowiednich badaniach (tj. audiometrii tonalnej  impedancyjnej, charakterystyce szumu, badaniach DPOAE oraz ABR) będzie w stanie udzielić nam informacji, czym może być spowodowany dokuczliwy szum uszny. W niektórych przypadkach może być potrzeba wykonania innych specjalistycznych badań, np. tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy angiografii.
Jak leczyć szumy uszne?
Niestety nie ma jednego, uniwersalnego sposobu leczenia. Podkreślają to specjaliści z Olsztyńskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus, którzy na co dzień zajmują się pacjentami z takimi dolegliwościami. W wielu przypadkach leczeniem może być zwyczajne usunięcie przyczyny szumów, czyli niedosłuchu. Czasami jest to możliwe podczas operacji otochirurgicznej, a czasami pozostaje nam wybór odpowiedniego implantu słuchowego lub aparatu. Farmakoterapia jest skuteczna w kilku procentach. W pozostałych przypadkach można zastosować m.in. psychoterapię lub metodę TRT wykorzystującą do leczenia szumów m.in. generatory szumów oraz aparaty słuchowe, a także urządzenia łączące obie te funkcje. Metody terapii szumów usznych są bardzo różne. Wybór konkretnej metody zależy głównie od przyczyny i preferencji pacjenta, a także współpracy ze specjalistą przy wyborze metody leczenia.
Na co uważać?
Niestety na szukającą pomocy, cierpiącą osobę czyha obecnie dużo pułapek związanych z leczeniem szumów usznych. Na rynku działa wielu „specjalistów”, którzy wykorzystują desperację pacjentów i oferują nieefektywne, drogie specyfiki bądź metody terapii. Szukając pomocy, należy kierować się renomą ośrodka medycznego, posiadanymi certyfikatami, a także jego zapleczem diagnostycznym. Warto również sprawdzić, w Internecie lub innych mediach, opinię osób, które korzystały z podobnych usług.
Dr hab. Piotr H. Skarżyński, sekretarz naukowy I Światowego Kongresu Szumów Usznych, który odbędzie się 22-24 maja 2017 r. w Warszawie

naszat