Bicie na komendzie. Przedłużenie śledztwa

Śledztwo o stosowanie przemocy przez funkcjonariuszy wobec przesłuchiwanych zostało ponownie przedłużone.
Śledczy zapowiadali, że trwające od blisko dwóch lat postępowanie w sprawie olsztyńskich policjantów powinno zostać zamknięte do końca marca. O tym, że tak się jednak nie stanie poinformowała PAP rzeczniczka ostrołęckiej prokuratury Elżbieta Łukasiewicz.
Jak wyjaśniła, skierowano już wniosek do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku o przedłużenie tego śledztwa do 30 czerwca. Według niej, stało się tak „z uwagi na konieczność wykonania czynności procesowych mających na celu merytoryczne zakończenie postępowania”.
Prokuratura podała, że śledztwo toczy się obecnie przeciwko 17 podejrzanym. Są to byli policjanci z komendy miejskiej wOlsztynie, w tym były naczelnik wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu oraz jego zastępca. Status pokrzywdzonych ma w tej sprawie 35 osób.
Funkcjonariusze są podejrzani o stosowanie przemocy, bezprawnych gróźb lub znęcanie się w inny sposób w celu uzyskania zeznań, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Mają też zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Prokuratura zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, poręczeń majątkowych, dozorów i zakazów opuszczania kraju.
mgres

naszat