Karol Jabłoński ponownie został mistrzem świata!

W środę (25 stycznia) zakończyły się mistrzostwa świata w żeglarstwie lodowym w klasie DN. Tytuł po raz trzeci obronił Karol Jabłoński z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

Zawody mistrzostw świata zostały rozegrane w dniach od 23 do 25 stycznia w Stanach Zjednoczonych na jeziorze Kegonsa w stanie Wisconsin. Udział w nich wzięło w sumie 109 zawodników reprezentujących osiem państw: USA, Kanadę, Niemcy, Szwajcarię, Holandię, Węgry, Szwecję i Polskę.

Niestety, złe warunki pogodowe nie sprzyjały rywalizacji. Zawody udało się przeprowadzić jedynie pierwszego dnia. Dzień później wiał zbyt słaby wiatr, natomiast trzeciego dnia żeglarze nie mogli wyruszyć z uwagi na grubą warstwę mokrego śniegu na lodzie.

Mistrzostwa zakończyły się po trzech wyścigach. Wygrał je Karol Jabłoński. Jego największym konkurentem był Amerykanin Matt Strubl, który ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji. – Jestem bardzo zadowolony i dumny ze stylu w jakim wygrałem te trzy wyścigi – podsumował swój występ mistrz świata. – Słaby wiatr faworyzował moich lżejszych, bardzo doświadczonych rywali. Najbardziej cieszy wygrana z Amerykaninem Matem Struble, 3-krotnym mistrzem świata, przeciwko któremu żeglowałem po raz pierwszy. Była to oczekiwana przez wielu konfrontacja, którą bezapelacyjnie wygrałem.

Olsztynianin już po raz jedenasty, w tym czwarty z rzędu, zdobył mistrzostwo świata w klasie DN. Brązowy medal przypadł Michałowi Burczyńskiemu z klubu AZS UWM Olsztyn. W roku ubiegłym był wicemistrzem. W pierwszej dziesiątce zawodów znalazło się jeszcze dwóch Polaków: czwartą pozycję zajął Robert Graczyk, a szósty był Tomasz Zakrzewski. Obaj zawodnicy reprezentują klub MKŻ Mikołajki.

Wyniki rywalizacji znajdują się TUTAJ.

karol_jablonski

Źródło: Olsztyn.eu

naszat