Minister Sprawiedliwości interweniuje ws. małej Roksany

Niechcianą przez rodziców dziewczynką opiekuje się babcia. Niestety, Sąd Rejonowy w Olsztynie zadecydował, że Roksana ma trafić do domu dziecka. Zbigniew Ziobro postanowił osobiście interweniować w tej sprawie.

Minister Sprawiedliwości w trybie nadzoru zewnętrznego zwrócił się do prezesa olsztyńskiego sądu o wyjaśnienie sprawy Jadwigi B., babci dziewczynki. Mała Roksana wychowuje się u babci od urodzenia, ponieważ rodzice się nią nie interesują. Jadwiga B. wystąpiła do sądu o pozbawienie ich praw rodzicielskich, bo sama chciała być jej rodziną zastępczą.

Sąd Rejonowy pozbawił rodziców władzy rodzicielskiej, ale podjął też decyzję o tym, że Roksana zamiast wychowywać się u babci trafi do domu dziecka. Prezes sądu w Olsztynie wysłał odpowiedź Ministerstwu Sprawiedliwości. Wynika z niej, że to postanowienie nie jest prawomocne. Ponadto, pełnomocnik Jadwigi B. złożył wniosek o sporządzenie jego uzasadnienia. Chce zaskarżyć to orzeczenie. Dziewczynka pozostanie pod opieką babci do czasu prawomocnego wyroku.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ukazała się informacja, że dalszy tok sprawy będzie obserwowany. Sąd odwoławczy może bowiem zmienić orzeczenie na korzyść pani Jadwigi. Zbigniew Ziobro jako Prokurator Generalny polecił również Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zgłosić udział prokuratora do postępowania w celu ustanowienia babci dziewczynki rodziną zastępczą.

Źródło: Ms.gov.pl

naszat