W parku już się nie zaciągniemy dymkiem

We wtorek (24 stycznia) w życie wszedł zakaz palenia na terenie przystanków, placów zabaw i miejskich parków. Osoby, które się do tego nie dostosują, będą pouczane a następnie karane. Zakaz dotyczy zarówno papierosów tradycyjnych jak i elektronicznych.

Zakaz palenia został przez radnych uchwalony po to, aby ograniczyć szkodliwość papierosowego dymu i przy okazji oczyścić chodniki i trawniki z masowo rzucanych tam niedopałków. Do tej pory palenie było zakazane jedynie na cmentarzach i pod wiatami przystankowymi.

Obecnie lista poszerzyła się o wszystkie przystanki (również te bez wiaty), place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, parki miejskie oraz teren CRS „Ukiel”. Chociaż w tych dwóch ostatnich przypadkach miasto planuje wyznaczyć strefy, na których można palić.

Kontrolować te miejsca mają strażnicy miejscy. Z początku, jeżeli zobaczą kogoś z papierosem na obszarze przystanku lub terenie parku, pouczą o zakazie. Jednak wraz z upływem czasu będą karać za palenie. Dotyczy to szczególnie osób, które będą łamały zakaz regularnie. Mandat może wynieść nawet 500 zł.

naszat