Pozyskiwali dane od „pracowników”, aby brać na nich kredyty

Dwaj mężczyźni są oskarżeni o pozyskiwanie danych osobowych i bankowych od ludzi, którym „oferowali” dobrze płatną pracę. Po pozyskaniu tych informacji oszuści zaciągali na nich pożyczki na łączną kwotę niemalże 35 tys. zł. Teraz odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Podejrzani o oszustwa mężczyźni oferowali dobrze płatną pracę. Ogłoszenia z numerem telefonu rozwieszali na słupach w miejscowościach w całym regionie. Gdy ktoś się zgłosił, spotykali się z nim i pozyskiwali szczegółowe dane osobowe, które miały rzekomo służyć do wyrobienia identyfikatorów.

Oszuści pozyskiwali również numery kont bankowych i dane dostępowe do nich. Wszystko po to, aby przez internet zaciągać pożyczki gotówkowe. Podejrzani za każdym razem posługiwali się danymi osobowymi swoich ofiar, dzięki czemu wprowadzali w błąd instytucje finansowe, co do tożsamości osoby biorącej pożyczkę i zamiaru wywiązania się przez nią ze spłaty kredytu. W ten sposób pozyskali blisko 35 tysięcy złotych.

Usłyszeli w sumie 51 zarzutów oszustwa i usiłowania oszustwa. Sąd zastosował wobec nich dozór policyjny. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP Olsztyn

naszat