Przemyt bursztynu kwitnie w najlepsze

Prawie trzy kilogramy bursztynu próbował przewieźć przez granicę mieszkaniec Obwodu Kaliningradzkiego. Warmińsko-mazurscy celnicy okazali się jednak czujni.

W samochodzie znajdowały się bryły różnej wielkości i masy – największa gruda ważyła ponad pół kilograma. Przemytnikiem był Rosjanin, który mieszka w Bagrationowsku. W środę (7 grudnia) ok. godz. 5.30 nad ranem mężczyzna podjechał do odprawy celnej samochodem marki Volkswagen Transporter.

Funkcjonariusze Służby Celnej zdecydowali się na dokładną kontrolę auta. Podczas sprawdzania nadkoli celnicy dostrzegli, że znajdujące się tam zbiorniki z płynem do czyszczenia szyb były wcześniej przerobione. Wycięto w nich otwory i zapełniono bursztynem. Po skrupulatnym przeliczeniu, wyszło ok. 2.9 kilograma jantaru.

Rosjanin za próbę przemytu będzie odpowiadał w procesie karnym. Celnicy zabezpieczyli i zatrzymali przerobiony samochód i skonfiskowali bursztyn. Tylko w tym roku funkcjonariusze Służby Celnej z Warmii i Mazur przechwycili ok. 330 kilogramów tej kopaliny.

bursztyn

Źródło: Olsztyn.scelna.gov.pl

naszat