Regionalne muzea stawiają na innowacje

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku są dwiema placówkami, które poddadzą swoje zbiory digitalizacji, czyli wprowadzeniu ich do bazy danych a następnie do sieci, aby stały się one ogólnodostępne. Wśród artefaktów poddanych cyfrowej obróbce znajdą się m.in. wikiński pion do gry wykonany z końskiego zęba, amulety czy fragmenty średniowiecznego rynsztunku i oręża. Projektem ma się zająć Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Digitalizacji zostanie poddana kolekcja przedmiotów z okresy wikińskiego (ViII-XI w.) pochodzących z Truso oraz odkopane fragmenty broni i zbroi rycerzy, którzy brali udział w Bitwie pod Grunwaldem. W sumie będzie można oglądać 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów.

– To wyjątkowe przedsięwzięcie, myślę, że wszyscy miłośnicy średniowiecza będą naprawdę usatysfakcjonowani – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Zdigitalizujemy obiekty z osady Truso oraz te wydobyte podczas wykopalisk na polach grunwaldzkich. Te dwa miejsca są niezwykle ważne nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale budzą również zainteresowanie międzynarodowych środowisk archeologicznych, historycznych oraz krajowych i zagranicznych turystów.

Oprócz digitalizacji projekt zakłada konserwację części obiektów oraz nakręcenie dwunastu krótkich filmów, które ukażą najciekawsze fakty i eksponaty z okresu wczesnego i późnego średniowiecza. O projekcjach opowiedzą znani eksperci: dr Marek F. Jagodziński, odkrywca i badacz osady Truso, dr Piotr A. Nowakowski, kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i Jarosław Malecki, przewodnik pracujący w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Źródło: Cyfrowewm.pl

naszat