Pięć wieków temu Kopernik przybył na Warmię

W listopadzie minęła 500. rocznica przybycia słynnego astronoma do Olsztyna. Jubileusz tego wydarzenia odbył się w Zamku Kapituły Warmińskiej.

Inscenizacja tego wydarzenia rozpoczęła konferencję zorganizowaną z okazji 500. rocznicy przyjazdu Mikołaja Kopernika do stolicy Warmii i Mazur. W rolę tej chyba najsłynniejszej postaci w dziejach miasta wcielił się Marcin Kiszluk z Teatru im. Stefana Jaracza.

Astronoma powitał Piotr Grzymowicz, który staropolskim zwyczajem wręczył mu chleb i sól. W przemówieniu prezydent podkreślił wagę dziedzictwa kulturowego, które pozostawił po sobie na Warmii Kopernik. – To dorobek Mikołaja Kopernika jest dzisiaj największym dziedzictwem kulturowym Olsztyna i Warmii. Chlubimy się faktem, że jesteśmy miastem kopernikańskim – mówił Grzymowicz. – Potrzebujemy Mikołaja Kopernika także dzisiaj, bo każde miasto potrzebuje swojej tożsamości, swoich korzeni kulturowych, swoich wybitnych postaci wpisanych w jego historię.

Po oficjalnym powitaniu, prof. Andrzej Kopiczko wygłosił wykład o objęciu przez Kopernika urzędu administratora dóbr kapituły warmińskiej. Później zaprezentowano wyniki audytu turystycznego Szlaku Kopernikowskiego. Na zakończenie konferencji aktorzy z olsztyńskiego teatru odegrali widowisko pt. „Poranek Mikołaja Kopernika”.

Przypomnijmy, ze obchody 500. rocznicy przybycia Mikołaja Kopernika na Warmię trwają już od lutego br. Do tej pory zorganizowano m.in. wystawę „Mikołaj Kopernik”, panel dyskusyjny „Oblicza Mikołaja Kopernika”, w którym wzięli udział naukowcy czy również koncert muzyki elektronicznej. O dorobku wybitnego astronoma usłyszeli także mieszkańcy Kaliningradu.

csm_500lecieprzybyciakopernikadolsztyna_20_49__4b92d542aa

Źródło: Olsztyn.eu

naszat