Gimnazjaliści z Olsztyna poznawali przeszłość

Uczniowie z Gimnazjum nr 13 wzięli udział w warsztatach odbywających się w Warszawie. W ich trakcie zetknęli się z patriotyzmem i historią nowożytną.

csm_gim-13_baa551a151

Młodzież i ich opiekunowie pierwsze działania podjęli już we wrześniu. Uczniowie włączyli się w projekt pt. „BohaterON”, którego celem było upamiętnienie i uhonorowanie Polaków walczycych w Powstaniu Warszawskim. Klasa I A wysyłała kartki i życzenia powstańcom. Drugim etapem programu był wyjazd do Warszawy.

– Pod koniec października uczestniczyliśmy w warsztatach „Bohaterowie powstania” w Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiedziała ambasador Muzeum POLIN w Warszawie, jednocześnie nauczycielka historii w olsztyńskiej szkole, Joanna Mieszczyńska. – Podczas zajęć uczestnicy poznali losy wybranych powstańców i dokonali ich charakterystyki. Zastanawiali się, jakimi cechami osobowymi odznaczali się powstańcy i dyskutowali, które z nich mogą być aktualne do dzisiaj. W czasie warsztatów zwiedzaliśmy sale muzealne i poznawaliśmy eksponaty z czasów II wojny światowej.

Kolejne zajęcia odbyły się w Muzeum POLIN. Podczas warsztatów zatytułowanych „Spotkania z kulturą żydowską” młodzież poznała podstawowe informacje dotyczące judaizmu i kultury żydowskiej. Mogli poznać odpowiedzi na pytania: Kim są Żydzi? Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Lub czy kobiety mogą nosić jarmułki?

– Podczas tych warsztatów gimnazjaliści poznali najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzeli fragmenty wystawy z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego – dodaje Joanna Mieszczyńska. – Dowiedzieli się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.

Po zajęciach uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na wycieczkę uliczkami starego miasta. Drugiego dnia gimnazjaliści zwiedzili Sejm.

Źródło: Olsztyn.eu

naszat